REKLAMA
Znaleziono 3968 wyników
Pojazdy autonomiczne w Polsce – kluczowe partnerstwo PSNM i SDCM otwiera nowe możliwościartykuł
Pokaż artykuł
Pojazdy autonomiczne w Polsce – kluczowe partnerstwo PSNM i SDCM otwiera nowe możliwości
Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) oraz Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) połączyły siły, by wspierać rozwój pojazdów zautomatyzowanych i autonomicznych w Polsce. Ta współpraca może znacząco przyspieszyć technologiczne ambicje kraju, które mają szansę uczynić Polskę jednym z europejskich liderów w tej dziedzinie.
Ukraińska armatohaubica Bohdana będzie produkowana w Polsce. Historyczny przełom w polsko‑ukraińskiej współpracy zbrojeniowejartykuł
Pokaż artykuł
Ukraińska armatohaubica Bohdana będzie produkowana w Polsce. Historyczny przełom w polsko‑ukraińskiej współpracy zbrojeniowej
To już przesądzone: nowoczesna ukraińska armatohaubica 2S22 Bohdana kal. 155 mm — broń, która zdobyła reputację jednego z najbardziej efektywnych systemów artyleryjskich na froncie — będzie produkowana w Polsce. To efekt współpracy polskiej spółki Ponar Wadowice (woj. małopolskie) i ukraińskich Kramatorskich Zakładów Budowy Ciężkich Obrabiarek, które powołały wspólną firmę PK MIL SA.
30-lecie EURO-PARK MIELEC – tysiące miejsc pracy i miliardy złotych w inwestycjachartykuł
Pokaż artykuł
30-lecie EURO-PARK MIELEC – tysiące miejsc pracy i miliardy złotych w inwestycjach
Trzy dekady temu w Mielcu powstała pierwsza w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna – EURO-PARK MIELEC. Pomysł utworzenia strefy powstał w odpowiedzi na trudną sytuację gospodarczą regionu i potrzebę restrukturyzacji przemysłu lotniczego. Dzięki wsparciu rządu, współpracy z ekspertami i zaangażowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., udało się stworzyć nowatorski model strefy ekonomicznej, który stał się punktem odniesienia dla kolejnych SSE w całym kraju. Od początku ARP S.A. pełniła kluczową rolę jako inicjator, operator i partner przedsiębiorców – zapewniając stabilność, tworząc atrakcyjne warunki dla inwestorów, rozwijając infrastrukturę techniczną, rewitalizując tereny poprzemysłowe oraz budując nowoczesne hale produkcyjne i centra logistyczne.
KGHM planuje kolejną wielką inwestycję na Dolnym Śląskuartykuł
Pokaż artykuł
KGHM planuje kolejną wielką inwestycję na Dolnym Śląsku
Początek grudnia to w KGHM święto górniczych tradycji. W tym roku w trakcie obchodów pojawiła się wyjątkowa atrakcja: wyznaczenie lokalizacji szybu Gaworzyce. Przywilej wyznaczenia symbolicznego miejsca szybu przypadł Zbigniewowi Bryi, Wiceprezesowi Zarządu KGHM ds. Rozwoju, którego pracownicy będą nadzorować prace projektowe i wykonawstwo tego, jak i pozostałych szybów. Gest ten oznacza nie tylko początek robót – to ważny moment w realizacji ambitnego programu inwestycyjnego Polskiej Miedzi. Szyb Gaworzyce będzie funkcjonował w ramach Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice.
Jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w logistyce paliw w Polsce. PERN uruchomił masowy front kolejowyartykuł
Pokaż artykuł
Jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w logistyce paliw w Polsce. PERN uruchomił masowy front kolejowy
W Bazie Paliw w Nowej Wsi Wielkiej (woj. kujawsko-pomorskie) PERN oddał do eksploatacji masowy front kolejowy. Inwestycja umożliwia jednoczesny przeładunek do 36 wagonów-cystern i dwukrotnie zwiększa zdolności bazy w zakresie transportu kolejowego. Obecnie baza pod Bydgoszczą jest jednym z największych i najnowocześniejszych węzłów logistycznych paliw w kraju, zapewniającym sprawną redystrybucję paliw z importu i utrzymanie ciągłości zaopatrzenia rynku.
[Polska] Mieszkanie w mieście czy dom na obrzeżach? [INFOGRAFIKA]artykuł
Pokaż artykuł
[Polska] Mieszkanie w mieście czy dom na obrzeżach? [INFOGRAFIKA]
Cena nowego mieszkania jest często podobna do ceny zakupu gruntu i budowy domu jednorodzinnego. Śred...
Polska – Europejskim liderem rynku nowoczesnych usług dla biznesuartykuł
Pokaż artykuł
Polska – Europejskim liderem rynku nowoczesnych usług dla biznesu
Do końca br. zatrudnienie w sektorze przekroczy 100 tys. osób, a same firmy z kapitałem zagranicznym...
[Kielce] Wielkie otwarcie z talentamiartykuł
Pokaż artykuł
[Kielce] Wielkie otwarcie z talentami
Magia, akrobacje, występy osobliwości - finaliści znanego telewizyjnego show zdominują otwarcie Gale...
Mocne wsparcie dla dalszego rozwoju OZE w Polsce artykuł
Pokaż artykuł
Mocne wsparcie dla dalszego rozwoju OZE w Polsce
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw przede wszystkim służy wdrożeniu do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych („dyrektywa RED II”). Rozwiązania zawarte w nowelizacji wspierają dalszy rozwój sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) w perspektywie długoterminowej, a co za tym idzie zwiększenia ich udziału w krajowym zużyciu energii. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. 31 sierpnia 2023 r. ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP (Dz. U. 2023 r. poz. 1762).
ABB pomoże w przyłączeniu farmy fotowoltaicznej do największego trakcyjnego magazynu energii w Europie, zlokalizowanego na Dolnym Śląskuartykuł
Pokaż artykuł
ABB pomoże w przyłączeniu farmy fotowoltaicznej do największego trakcyjnego magazynu energii w Europie, zlokalizowanego na Dolnym Śląsku
ABB pomoże w przyłączeniu farmy fotowoltaicznej do największego trakcyjnego magazynu energii w Europie. Wkrótce w okolicach Wrocławia pociągi będą zasilane energią ze słońca. PKP Energetyka chce "przesuwać" źródła OZE jak najbliżej bezpośrednich odbiorców, czyli sieci trakcyjnej. Co innego bowiem energia z zielonym certyfikatem od dostawcy oddalonego o setki kilometrów, a co innego z własnej, przytorowej elektrowni. Z tego też powodu okolice podstacji trakcyjnej Garbce (gmina Żmigród, powiat trzebnicki), ok. 50 km od Wrocławia stały się istnym polem eksperymentalnym, gdzie w jednym miejscu ma łączyć się instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii.
W Gdańsku powstaje laboratorium technologii wodorowych H2Tech LABartykuł
Pokaż artykuł
W Gdańsku powstaje laboratorium technologii wodorowych H2Tech LAB
Budowa innowacyjnej instalacji wodorowej, nowy prototyp elektrolizera i alternatywne metody przechowywania i transportu wodoru – to główne obszary badań, które będą realizowane w tworzonym właśnie na Politechnice Gdańskiej międzywydziałowym laboratorium H2Tech LAB "Laboratory of Hydrogen Technologies".
Energa uruchamia kolejne megawaty OZE w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Energa uruchamia kolejne megawaty OZE w Polsce
Energa Green Development i Energa Wytwarzanie, spółki zależne Energi z Grupy ORLEN sfinalizowały kolejny projekt fotowoltaiczny – pod koniec ub.r. została zakończona zapowiadana rozbudowa o 8 MW farmy PV Wielbark. Aktualnie trwa budowa dwóch kolejnych instalacji PV Mitra (65 MW) oraz PV Żuki (2,4 MW). W pierwszym kwartale br. Energa Green Development rozpocznie budowę kolejnych pięciu instalacji PV o łącznej mocy ok. 42 MW.
Energia elektryczna z OZE zasili wszystkie maszyny Paczkomat® InPost w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Energia elektryczna z OZE zasili wszystkie maszyny Paczkomat® InPost w Polsce
Grupa InPost, lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie, zawarła umowę z największą polską prywatną grupą energetyczną. Polenergia zapewni energię z OZE dla wszystkich, blisko 24 000 urządzeń Paczkomat® w Polsce, a także zazieleni znaczną część energii do zasilania floty 1300 aut elektrycznych oraz oddziałów i sortowni. Zieloną energię dla InPost wyprodukuje należąca do Polenergii Farma Wiatrowa Dębsk – jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.
Pomorskie firmy budują bazę PGE Baltica w Ustceartykuł
Pokaż artykuł
Pomorskie firmy budują bazę PGE Baltica w Ustce
Budowa bazy operacyjno-serwisowej w Ustce to nie tylko jedna z najważniejszych inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, ale również przykład szerokiego wykorzystania potencjału polskiego przemysłu. Zarówno inwestor – PGE Baltica, jak i generalny wykonawca – firma DORACO – podkreślają, że budowa opiera się na wykorzystaniu krajowych zasobów i lokalnych kompetencji. Z usteckiej bazy obsługiwana będzie morska farma wiatrowa Baltica 2 budowana wspólnie przez PGE i Ørsted.
Transformacja z unijnym dofinansowaniem – Wielkopolska Wschodnia w czołówce regionów węglowych w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Transformacja z unijnym dofinansowaniem – Wielkopolska Wschodnia w czołówce regionów węglowych w Polsce
Wielkopolska Wschodnia kroczy pewnie w kierunku zrównoważonej przyszłości i neutralności klimatycznej ze wsparciem funduszy unijnych. Niespełna 2 lata od zatwierdzenia przez Komisję Europejską regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW), region wykorzystał już 70% z ponad półtora miliarda zł przekazanych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji środków. Projekty mają na cel transformację gospodarki, wsparcie rozwoju zawodowego ludzi dotkniętych transformacją energetyczną, oraz poprawę jakości środowiska.
Huta Stalowa Wola S.A. podpisała wielki kontrakt zbrojeniowy. Zapewni jej rozwój i pewną przyszłość na dekadyartykuł
Pokaż artykuł
Huta Stalowa Wola S.A. podpisała wielki kontrakt zbrojeniowy. Zapewni jej rozwój i pewną przyszłość na dekady
28 lutego w HSW S.A. Mariusz Błaszczak, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej zatwierdził umowę ramową zawartą pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Hutą Stalowa Wola S.A. jako liderem na dostawy bojowych wozów piechoty BORSUK oraz wozów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej.
Polski Zielony Fundusz Inwestycyjny inwestuje kolejne 55 mln złotych w zieloną transformację. Pięć biogazowni zasili krajowy przemysłartykuł
Pokaż artykuł
Polski Zielony Fundusz Inwestycyjny inwestuje kolejne 55 mln złotych w zieloną transformację. Pięć biogazowni zasili krajowy przemysł
Polski Zielony Fundusz Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (PZF), zarządzany przez ARP Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, zawarł 3 marca 2026 roku kolejną umowę inwestycyjną. To już trzecia transakcja funduszu w ciągu ostatnich miesięcy. Przedmiotem umowy jest zakup pięciu biogazowni na polskim rynku, ich rozbudowa i potencjalnie – rozszerzenie do biometanowni. Zaangażowanie finansowe PZF w ten projekt wyniesie 55 mln zł.
Strategiczna inwestycja w sektorze obronnym w Polsce. NITRO-CHEM podpisał umowę na projekt drugiej instalacji TNTartykuł
Pokaż artykuł
Strategiczna inwestycja w sektorze obronnym w Polsce. NITRO-CHEM podpisał umowę na projekt drugiej instalacji TNT
Bydgoskie Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A., wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisały umowę z PROZAP sp. z o.o., (spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Grupy Azoty), na wykonanie projektu drugiej, nowej instalacji do produkcji trotylu (TNT). Inwestycja stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na TNT zgłaszane przez partnerów zagranicznych oraz wpisuje się w strategiczne potrzeby związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.
Inwestycja za ok. miliard złotych: PGE rozpoczyna budowę nowoczesnego źródła ciepła dla Krakowaartykuł
Pokaż artykuł
Inwestycja za ok. miliard złotych: PGE rozpoczyna budowę nowoczesnego źródła ciepła dla Krakowa
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE rozpoczęła pierwszy etap budowy nowoczesnego źródła ciepła w krakowskiej elektrociepłowni, który zapewni bezpieczne i stabilne dostawy dla jednego z największych rynków ciepła w Polsce. Termin oddania instalacji do eksploatacji to 2028 rok.
PGE Dystrybucja pozyskała od NFOŚiGW blisko 1,4 mld zł na modernizację sieci dystrybucyjnejartykuł
Pokaż artykuł
PGE Dystrybucja pozyskała od NFOŚiGW blisko 1,4 mld zł na modernizację sieci dystrybucyjnej
Siedem nowych umów o wartości dotacji prawie 1,4 mld zł, podpisanych przez PGE Dystrybucja z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyczynia się do realizacji szerokiego programu modernizacji sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich.
REKLAMA